Home
Submissions
Program
News
Sponsorship
About Us
Contact Us

PROGRAM 2016

JANUARY 14, 15, 16, 17 2016

Click Here for PAST FESTIVAL ARCHIVES

With every ticket for a feature film, you get a free short film block!

CINEMA VILLAGE (Theatre Two)

181-189 2nd Ave, New York, N.Y.

Thursday
Click above for more information

Friday

Click above for more information

Saturday

Click above for more information

Sunday

Click above for more information
BLOCK ONE

 

6:00 pm - 7:30 pm
Shorts
(Welcome to The Zone)
The Adept
Last Generation to Die
Flush
The Alpha Invention
Kosmodrome
The Last Abduction
Zelos
Q&A with Filmmakers (15 min)
 

 

 

 

 

BLOCK ONE

 

6:00 pm - 7:00 pm
(Mixed Bag)
Shorts
Replika
Glitch Noir
Avant
Restart

Q&A with Filmmakers (1 min)
 
BLOCK TWO

 

7:30 pm - 9:00 pm
Feature Documentary
Sympathy for the Devil-The true story of the Process Church 
of the Final Judgement
Q&A with Filmmakers (15 min)

 

BLOCK ONE

 

6:00 pm - 7:00 pm  
(Mixed Bag)
Feature Documentary
The Worlds of Philip K. Dick
7:00 - 9:00 pm
Shorts
Memory Reloaded
Number of Silence  
Good Year                 
Sample Return
Grace   
Pong 
O
Dive
Q&A with Filmmakers (15 min)
 

 

BLOCK ONE

 

2:00 pm - 3:00 pm
Shorts
(Sci-Fi Animation)
    
The Looking Planet
The Astronomers Sun
Unfriended
Contorted
Flowerstream Prelude
3:00 pm - 4:15 pm
(Documentaries-The Fantastic Around Us)
Ohmawing
Synesthesia
4850 Feet Below
4:15 pm - 5:00 pm
(Sci-fi and Beyond)  
Iris
The only way out
Hemera
Enfilade
We interrupt this Nights Broadcast
Q&A with Filmmakers (15 min)
BLOCK TWO

 

8:00 pm - 10:30 pm
Shorts
(Humanity vs Technology)
Caihong City - Trailer
Aero - Trailer
Test
Against the Wall
Unremembered
Government Funded Robotics Reseach
Requiem for a Robot
High Priestess
Helio
Forbidden Beach
Tap Tap Tap 
Treatment
Las Fieras     
Will I Scatter Away
Connection
Polaroid
Q&A with Filmmakers (15 min)
BLOCK THREE

 

9:30 pm - 11:30 pm
FeatureFilm
The Incident
Q&A with Filmmakers (15 min)
BLOCK TWO

 

9:30 pm - 11:30 pm
(Mixed Bag)
Shorts
The Skyship Chronicles - Trailer
Milgram and the Fast Walkers
FeatureFilm
Chatter
Q&A with Filmmakers (15 min)
BLOCK TWO

 

5:30 pm - 7:00 pm
FeatureFilm
Counter- Clockwise -90 min
Q&A with Filmmakers (15 min)
7:15 pm - 8:00 pm
Awards Ceremony  

 

LOVECRAFT

50 Avenue B, New York, N.Y.

Wednesday

Click above for more information

 

Saturday

Click above for more information

Sunday

Click above for more information
Pre Festival Blade Runner Reception at Lovecraft Bar
7:00 pm - 10:00 pm

 

 

 
Panel
1:00 pm - 3:00 pm
The True Story of the Process Church of the Final Judgement

 

Panel
3:00 pm - 5:00 pm
The Valis experience of PKD and how it interpenetrates the Man in the High Castle.
(Free with the purchase of any fim block)
 
After Party (w DJ)
10:00 pm - 2:00 AM

 

 

STAGED READING:
“HUMANS AMONG HUMANS”
2:00pm - 4:00 pm

 

 

CINEMA VILLAGE (Theatre Three)

181-189 2nd Ave, New York, N.Y.

 

Friday

Click above for more information

Saturday

Click above for more information

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BLOCK ONE

 

6:00 pm - 7:00 pm
Panel
Californium -World Premiere of the Video Game tribute to Philip K. Dick
Shorts
(World Mysterio)
7:00 pm - 9:00 pm
Clone
Legacy
The Search
The Light Thief
The Hypnotist
Chronos
Kensho
Mercy
Ghenghis Khan Conquers the Moon
Q&A with Filmmakers (15 min)
BLOCK ONE

 

6:00 pm - 7:30 pm  
Feature Documentary
The Travis Walton Story
Panel
7:30 - 9:00 pm
Travis Walton Panel
Q&A with Filmmakers (15 min)

 

 
 
BLOCK TWO

 

9:30 pm - 11:30 pm
Shorts
(Supernatural / Horror Sci-Fi / H.P. Lovecraft & Edgar Allan Poe)
The Mill at Calder's End
Penta
Tell Tale Heart
Playback
Starving  
Sanguine Craving
Awakenings
Q & A with filmmakers following (15 min)
BLOCK TWO

 

9:30 pm - 11:30 pm
Shorts
(Future Shock)
The Art of Human Salvage
The Original
Future Perfect
Internal
Triumph of Time
Interface
Strawberrys
Bear Discovers Fire
Q&A with Filmmakers (15min)